بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
 • 1402/11/15 - 14:23
 • - تعداد بازدید: 211
 • - تعداد بازدیدکننده: 210
 • زمان مطالعه : 3 دقیقه
به منظور شناسایی و تکریم سرآمدان/

رویداد ملی سرآمدان ادبی برگزار می‌شود

رویداد ملی سرآمدان ادبی به منظور شناسایی و تکریم سرآمدان ادبی و تسهیل مسیر اثرگذارى و الگوسازى از ایشان برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، بنیاد ملّی نخبگان بر اساس شیوه‌نامه «شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی ‌کشور»، فرایند شناسایی آحاد اجتماعات ادبی را در رده «سرآمد ادبی» در سه بخش «شعر»، «نویسندگی» و «پژوهشگری» در سال 1401-1402 آغاز کرده و تسهیلات ویژه‌ای را به برگزیدگان ادبی کشور اعطا می‌کند. در همین راستا، رویداد ملی سرآمدان ادبی به منظور شناسایی و تکریم سرآمدان ادبی و تسهیل مسیر اثرگذارى و الگوسازى از ایشان برگزار می‌شود.

همچنین با هدف تکریم سرآمدان ادبی و تسهیل مسیر اثرگذارى آنها و الگوسازى از آنان تسهیلات زیر به ایشان اعطا می­‌شود:

الف. اعتبار ادبی: به منظور ارتقاى فعالیت ­هاى ادب پژوهی، انتشار آثار، سفرهاى پژوهشی، اشتراک نشریات ادبی داخلی و خارجی، عضویت در مجامع ادبی داخلی و خارجی، خرید آثار ادبی و موارد مشابه.

ب. امکان پذیرش سالانه سه ادب آموز یا سه پژوهشگر پسادکترى با استفاده از اعتبارات بنیاد ملی.

ج. اعتبار مالی براى شرکت در مجامع ادبی داخلی و خارجی.

د. تسهیلات فرهنگی و رفاهی: شامل کمک هزینه سفرهاى زیارتی، گردشگرى ملی، تسهیلات مسکن، بیمه و مشابه آن.

ه. اعطاى تسهیلات براى استفاده از امکانات ادبی، فرهنگی و هنرى در سطح کشور.

و. تجلیل از طریق شناساندن شخصیت و فعالیت­هاى سرآمد ادبی در مجامع عمومی (از طریق انتشار کتاب یادمان، تهیه فیلم، مصاحبه و...).

تبصره: سقف ریالی تسهیلات این ماده سالیانه از سوى رئیس بنیاد تعیین و چگونگی توزیع آن توسط شوراى شناسایی تبیین می‌شود.

 شروط لازم برای بهره‌مندی از این تسهیلات به شرح زیر است:

 1. برگزیدگان باید حدنصاب لازم، دست کم 300 امتیاز را از فعالیت‌های نخبگانی ادبی (مطابق با شاخص جدول شیوه‌نامه) به دست آورند و حائز بیشترین امتیاز در بین سایر متقاضیان در دورة بررسی باشند.

 2. صرفاً فعالیت‌های مرتبط با حوزة ادبیات شامل

 • شعر: (شعرنو، آیینی، ترنه سرا، تصنیف­گو، نویسندگان، ...)

 • نویسندگی: داستان و ناداستان

 • پژوهشگری: نویسندگان معجم ها دایر المعارف، دانشنامه و فرهنگ نامه، مجموعه تحقیقات ادبی، مجموعه مقالات، تصحیح گردآوری، نقد ادبی و ...

 1. متقاضیان به شکل فردی یا با معرفی از سوی نهادهای معتبر ادبی (دانشگاه‌ها، انجمن های علمی، نهادهای تخصصی ادبی و ...) می‌توانند در فرایند ارزیابی شرکت کنند.

 2. چنانچه در هر مرحله از بررسی مشخص شود متقاضی اطلاعاتی خلاف واقع را ارسال کرده است، متقاضی نه‌ فقط از این تسهیلات بلکه از تمامی تسهیلات بنیاد محروم می‌شود و عدم صداقت وی به دستگاه‌های ذی‌ربط اعلام و به لحاظ حقوقی موضوع پیگیری می شود.

  شایان ذکر است: سرآمد ادبی، فردی است که بر اساس ذوق، خلاقیت سرشار و تلاش خود به جایگاهی ممتاز در میان همگنان خود دست یافته، صاحب سبک و شیوه‌ای نوآورانه درآفرینش آثار ادبی باشد و سال‌های متمادی از عمر خود را در آن شاخه ادبی به صورت فعال و پیشرو سپری کرده باشد، همچنین احوال و آثار او معرف تخلّق به ادب اسلامی، التزام عملی به نظام اسلامی و آیین ملّی داشته باشد.


متقاضیان می توانند برای شرکت در این رویداد یا معرفی سرآمدان ادبی، اطلاعات لازم را به همراه کاربرگ شناسایی (دریافت) و مستندات مربوطه (تصویر آثار، افتخارات، پیوند چاپ مقالات، و ...) در قالب فایل فشرده(zip/ حداکثر 20 مگابایت) تا 30 بهمن 1402 در فرم ثبت نام(کلیک کنید) بارگذاری کنند.

علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به وبگاه بنیاد نخبگان استان قم به نشانی bmn.ir/adabi مراجعه کنند یا با شماره تماس 37705800 025- داخلی 267 تماس حاصل فرمایند.

 • گروه خبری : SlideShow
 • کد خبر : 169746
کلمات کلیدی
مدیر کرمانشاه
خبرنگار

مدیر کرمانشاه