چهارشنبه 7 اسفند 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

نشست روسای بنیادهای نخبگان استان‌های پهنه غرب کشور

 

نشست روسای بنیادهای نخبگان استان‌های پهنه غرب کشور در خصوص تکریم و الگوسازی نخبگان و مستعدان برتر با حضور آقای دکتر شاهرضایی مدیرکل دفتر تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان، آقای دکتر امیری‌مقدم  مدیرکل اداره امور اداری و پشتیانی بنیاد ملی نخبگان، روسای بنیادهای نخبگان استان‌های پهنه غرب کشور (کرمانشاه، کردستان، همدان، لرستان و ایلام) و تعدادی از کارشناسان بنیادهای استانی  در 20 دی 1397 مقارن با سالگرد تأسیس بنیاد نخبگان استان کرمانشاه در هتل پارسیان کرمانشاه برگزار شد.

در ابتدای جلسه آقای دکتر طاهرپور رئیس بنیاد نخبگان استان کرمانشاه ضمن اشاره به سالگرد تأسیس بنیاد نخبگان استان کرمانشاه و خیرمقدم خدمت حاضرین در جلسه  گزارشی اجمالی از برنامه‌های اجراء شده بنیاد نخبگان استان کرمانشاه در سال 1397 ارائه کرد. سپس به تبیین طرح هیوا (طرح هدایت، یاری و واکاوی استعدادهای برتر) پرداخت و این نوید را داد که به فضل خدا در آینده نزدیک این طرح یک طرح ملی خواهد شد. رئیس بنیاد نخبگان استان کرمانشاه اضافه کرد: شیوه‌نامه "طرح هیوا" (طرح هدایت، یاری و واکاوی استعدادهای برتر) با توجه  به ظرفیت‌های استانی و ضرورت هدایت، یاری و واکاوی استعدادهای برتر استان، توسط بنیاد نخبگان استان کرمانشاه تدوین‌شده است. این طرح برای ایجاد فرصت‌های مناسب در پهنه استان، با ایجاد سازوکارهای حمایتی و برای توانمندسازی افراد، گروه­های نخبه و استعداد برتر ­دارای توانمندی در حوزه‌هایی که موردنیاز استان محل سکونت و کشور می‌باشد، تهیه شد. طرح هیوا در شهریورماه 1397 در بنیاد نخبگان استان کرمانشاه مطالعه، طرح و تنظیم شد، و در مورخه 4/7/1397 جهت اجرایی شدن از سوی بنیاد ملی نخبگان به همین نام ابلاغ شد. همچنین از مهرماه 1397 تاکنون دو جلسه در فرمانداری‌های سنقروکلیایی و روانسر در خصوص تبیین طرح هیوا برگزارشده که با استقبال مواجه شده است. گسترش این طرح سازنده به منجر به معرفی این طرح به‌عنوان طرح ملی و قابل‌اجرا در تمام کشور شده، و موقعیتی مناسب در انعکاس پیشرو بودن استان کرمانشاه در این راستا خواهد بود. 

در ادامه از زحمات سرکار خانم دکتر اسلام‌پناه رئیس سابق بنیاد نخبگان استان کرمانشاه با اهدای لوح تقدیر به امضای جناب آقای دکتر ستاری معاون محترم علمی و فناوری رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان تقدیر شد. دکتر اسلام‌پناه: ضمن تشکر از حضار اظهار داشت: بنیاد مانند یک خانواده است و نبود ما فقط نبود فیزیکی است و در هر عرصه و زمان در اختیار بنیاد هستیم.

در ادامه دکتر شاهرضایی مدیرکل دفتر الگوسازی و تکریم نخبگان ضمن اشاره به سالگرد شهادت ابرمرد تاریخ معاصر ایران میرزا تقی‌خان فراهانی (امیرکبیر) و تبریک سالگرد تأسیس بنیاد نخبگان استان کرمانشاه، حضور روسای بنیادهای نخبگان پهنه غرب کشور را نشانه علاقه‌مندی به امر مهم تکریم و الگوسازی نخبگان دانست. وی در ادامه گفت: ضروری است برای شناساندن نخبگان و سرآمدان کشور زندگی‌نامه داستانی نخبگان تهیه شود و یا به‌صورت دانشنامه تهیه و گردآوری شده و در اختیار عموم مردم و اقشار مختلف قرار گیرد.

دکتر شاهرضایی در ادامه در خصوص تغییرات ساختاری در بنیاد ملی نخبگان و تغییراتی که در برنامه‌های دفتر تکریم بنیاد ملی در سال 1398 ، و همین‌طور جلسه برگزارشده در پهنه شرق کشور که در همین رابطه برگزار شد، اظهار داشت: حضور و مشارکت جدی سازمان‌ها، نهادها، انجمن‌های علمی و فرهنگسراها، حوزه‌های علمیه در معرفی و حتی اجرای مراسم تکریم صورت خواهد پذیرفت. وی در ادامه گفت: نباید تکریم را تنها به مراسم محدود کنیم باید برای رفع موانع قانونی، ارتقای منزلت اجتماعی نخبگان و نشان دادن دستاوردهای نخبگانی به عموم مردم تلاش و دستاوردهای نخبگانی را به جامعه معرفی کنیم و این کار خود جلوه­ای از تکریم است.

مدیرکل دفتر تکریم و الگوسازی بنیاد ملی اظهار داشت: شایسته است تکریم‌ها از جنبه صرفاً چهره‌های علمی خارج و به‌سوی نخبگان سایر عرصه‌ها، فعالان اجتماعی، کارآفرینان، خیرین، الگوسازهایی مانند شهدای نخبه جهت بیش‌ازپیش پیدا کند. ایشان بابیان اینکه حضور در رسانه‌ها باید پررنگ شود اظهار داشت: کلیپ "زنگ درنگ-1" حدیث نفس و نقشه راه ما است یعنی عواطف ما را تهییج می‌کند و در حقیقت این اثر اثری ملی است که فرهیختگان تمام اقوام ایرانی را در بر دارد و درعین‌حال در اسلوبی تبلیغاتی نیست و همه افراد معرفی‌شده در آن نخبگان هستند و چون این نخبگان هستند که از کشور، انقلاب، دین و ارزش‌ها صحبت می‌کنند درنتیجه به دل همه مردم می‌نشیند. وی بیان کرد: جهت تجلیل از افرادی که در چند استان تأثیرگذار بوده‌ و در چند استان ریشه‌دارند به‌صورت مشترک تکریم به عمل آید به‌عبارت‌دیگر لازم است در برخی موارد به‌صورت پهنه‌ای عمل کنیم.

دکتر شاهرضایی اظهار داشت: افراد خارجی که به کشور آمده و اثرگذار بوده‌اند نیز گزینه‌های مناسبی برای تکریم هستند مانند خانم بابایی بانوی ژاپنی که چندین سال پیش به ایران آمده و مادر شهید نیز هستند. نخبه کسی است که نخبگان دیگر با کتاب‌ها و آثار او نخبه شده‌اند. مراسم تکریم باید مراسم تجمیع تجمع تجربه‌ها باشد، به‌عنوان نمونه "طواف شمع"‌ها جمع شده و تبدیل به دایره المعارف چهره‌های علم کشور شوند. مراسم تکریم برای قدرشناسی، الگوسازی و تجمع تجربه‌ها است. کسانی که مورد تجلیل قرار می‌گیرند از روش زندگی، رفتار و منش نخبگانی خود می‌گویند این همان الگوسازی است. مورد دیگر آن است که در سخنرانی‌ها از تجربیات گفته می‌شود و این نیز مصداق تجمیع تجربه است و بالاخره با اهداء ارج نامه به فرد از او تقدیر و قدرشناسی به عمل می‌آید.

در ادامه جلسه دکتر طاهرپور اظهار داشت: نخبه‌ها و مستعدان برآورده شدن 3 ویژگی مشترک را توقع دارند، 1- دیده شوند 2- به ایشان احترام گذاشته شود، و 3- به دستاوردهای آن‌ها ارج‌گذاری شده و موردحمایت قرار گیرند. ایشان در ادامه اظهار داشت: در جهت رفع محدودیت‌های قانونی و آیین‌نامه‌ای معرفی نخبگان به ادارات و ارگان‌ها باید راهکارهایی دیده شود تا بعضی استفاده‌های نامتعارف و دلسردکننده و فاقد ارزش عملی محدودشده، از بین برود و ارزش‌های اصیل نخبگانی جایگزین شوند.

دکتر صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان اظهار داشت: برای اینکه از نخبگان حمایت شود در خصوص جذب در مؤسسات علمی و دانشگاه‌ها علاوه بر آیین‌نامه‌های مرتبط باید سهمیه خاص نخبگانی و استعدادهای برتر در نظر گرفته شود. دکتر صادقی رئیس بنیاد نخبگان استان کردستان اضافه کرد: تکریم تنها برگزاری یک مراسم نیست، و حرکت‌هایی مانند حمایت از چاپ کتاب یا برپایی نمایشگاه را می‌توان جز تکریم قرار داد. که البته این گونه‌ها زیاد نخواهد بود و سالانه یک یا دو مورد ممکن است به فراخور صورت بگیرد. دکتر صادقی اظهار داشت: برای تکریم، آیتم‌های متفاوت آنرا مشخص کنیم که روندها سهل‌تر شوند. از افرادی که تکریم در مراسم مختلف دعوت به عمل آید و برای مستعدان و عموم مردم سخنرانی کنند، به‌عبارت‌دیگر تکریم شونده رها نشود و ارتباط با او مستمر باشد.

دکتر ختن لو رئیس بنیاد نخبگان استان همدان اظهار داشت: پهنه‌بندی تجربه موفقی بوده و این نشست‌ها و جلسات را به دلیل اینکه همفکری‌ها می‌توانند سریع‌تر صورت گیرد بسیار مناسب دیدند. دکتر ختن لو ادامه داد: ما نمودی آشکار و ملموس از بنیاد نخبگان نداریم زیرا تبلیغات مناسبی در این خصوص صورت نمی‌پذیرد، و باید در این قسمت، مانند آگاهی از دستاوردهای نخبگان اطلاع‌رسانی بیشتری انجام شود. رئیس بنیاد نخبگان استان همدان پیشنهاد کرد: هرسال را به‌عنوان یک نخبه نام‌گذاری کنیم و این امر فقط به یک مراسم محدود نباشد و در طول سال برنامه‌های مختلف را بانام ایشان برگزار کنیم. مراسم‌های تکریم یک مقدار برون داد عمومی‌تر و حداقل ازنظر زمانی مدت بیشتری جامعه را تحت تأثیر قرار دهیم. از نخبگان نماد درست کنیم صداوسیما و ارشاد را پای‌کار بیاوریم.  یکی از ماندگارترین آثار مستندها هستن (ساختن مستندهای 5 دقیقه‌ای از نخبگان و سرآمدان) و پخش در صداوسیما.

دکتر امیری رئیس بنیاد نخبگان استان لرستان و سرپرست بنیاد نخبگان استان ایلام اظهار داشت: شبکه سروش متعلق به صداوسیما است. پیشنهاد می‌شود که بنیادهای نخبگان استانی  منبع ارائه مطالب به برنامه‌سازان صداوسیما و شبکه سروش باشند. درصورتی‌که تولیدات آن‌ها مورد تائید قرار گرفت امکان پخش برنامه‌ها در شبکه‌های استانی و ملی امکان‌پذیر می‌شود. گروه‌های مستندساز با محوریت افراد مستعد موردحمایت بنیاد تشکیل شوند. در بخش دیگر دکتر امیری اظهار داشت: رویکردها باید تغییراتی داشته باشند، به‌عنوان‌مثال تکریم از یک چهره شاخص می‌تواند رویکرد سخنرانی عمومی داشته باشد به‌صورت ایراد  سخنرانی باشد . هدف ما بیشتر الگوسازی برای دانشجویان است و باید از مراسم‌های رسمی فاصله بگیریم.

دکتر امیری مقدم مدیرکل اداره امور اداری و پشتیانی بنیاد ملی نخبگان ضمن تقدیر از برگزاری نشست روسای  بنیادهای نخبگان استان‌های پهنه غرب کشور در خصوص تکریم و الگوسازی نخبگان و مستعدان برتر در کرمانشاه اظهار داشت: برای انجام تکریم‌ها می‌توان از فضای حمایت‌کنندگان مالی (اسپانسری)، خیرین و ظرفیت‌های بنیاد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز درخواست مساعدت کرد. دکتر امیری مقدم بیان کرد: بعضی ارگان‌ها و سازمان‌ها مانند بنیاد شهید و فرهنگ و ارشاد، بنیاد حفظ آثار و... در بحث تکریم‌ها اعتبارات خوبی دارند و می‌توان از مساعدت‌های آنان در برگزاری مراسم‌های بنیاد نخبگان بهره برد و از نظرات کارشناسی ایشان استفاده کرد. زحماتی که همکاران در حوزه تکریم می‌کشند می‌تواند سالیانه به‌صورت یک کتاب تجمیع شده و برای روسای دانشگاه‌ها و سایر حوزه‌های علمی و فرهنگی ارسال شوند.

در انتها پس از جمع‌بندی مباحث مطرح‌شده مقرر شد که بنیاد نخبگان استان کرمانشاه تا جلسه بعدی نشست روسای  بنیادهای نخبگان استان‌های پهنه غرب کشور در خصوص تکریم و الگوسازی نخبگان و مستعدان برتر به‌عنوان دبیرخانه عهده‌دار پی گیری مصوبات و تقسیمات کاری انجام‌شده مصوب در این نشست باشد. همچنین مقرر شد هر چهار ماه یک‌بار این نشست دریکی از استان‌های پهنه غریب کشور برگزار شود.

تاریخ انتشار : 1397/10/20
کد : 238
تعداد بازدید: 104

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601