چهارشنبه 7 اسفند 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

جلسه تبیین سند راهبردی کشور در امور نخبگان در بنیاد نخبگان استان کرمانشاه

 

جلسه تبیین، ترویج و اجرایی سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان به همت بنیاد نخبگان استان کرمانشاه با حضور دکتر طالبی رئیس کمیسیون زمینه‌سازی اثرگذاری ستاد اجرایی سازی سند، نمایندگان محترم ولی‌فقیه در استان کرمانشاه، دکتر آوات طاهرپور رئیس بنیاد نخبگان استان کرمانشاه، کارشناسان بنیاد نخبگان استان، رئیس‌ها و معاونین دانشگاه‌ها و جمعی از اساتید دانشگاه‌های استان، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، اداره استاندارد استان، آموزش‌وپرورش، دفاتر استعدادهای درخشان، مراکز رشد؛ پارک علم و فناوری استان، جمعی از نخبگان و استعدادهای برتر، که با پوشش رسانه‌ای صداوسیمای مرکز کرمانشاه همراه بود، در روز چهارشنبه 13 تیرماه 1397 ، با همکاری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در سالن جلسات مرکز توسعه آموزش این دانشگاه برگزار شد.

به‌منظور آشنایی با اصول اساسی حاکم بر سند راهبردی کشور در امور نخبگان جلسه تبیین، ترویج و اجرایی سازی سند به همت بنیاد نخبگان استان کرمانشاه برگزار شد. در این جلسه جامع ابتدا دکتر آوات طاهرپور رئیس بنیاد نخبگان استان کرمانشاه ضمن خیرمقدم به آقای دکتر طالبی برای حضور در کرمانشاه به‌منظور برگزاری نشست تبیین سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری به اهمیت اجرایی سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان به‌عنوان سند بالادستی مهم و باارزش در این زمینه مواردی را بیان کرد. همچنین نکات و دیدگاه‌هایی را در بحث نخبگی و نخبگان و ضرورت سند راهبردی کشور در امور نخبگان در جهت تبیین جایگاه نخبگان در کشور مطالبی را به‌اجمال مطرح کرد.

در این نشست، جناب آقای دکتر طالبی؛ رئیس کمیسیون زمینه‌سازی اثرگذاری سند راهبردی کشور در امور نخبگان به بیان روند تکوین این سند پرداخته و اظهار داشت:  فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص تشکیل بنیاد ملی نخبگان در 5 مهر 1383 و تصویب اساسنامه بنیاد ملی نخبگان در 10 خرداد1383 توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی و نیز فرآیند تدوین و تصویب سند، توسط مجموعه‌ای از صاحب‌نظران و ابلاغ آن از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 17/8/1391 صورت گرفت. ایشان افزودند: این سند دارای یک‌ چشم‌انداز، 8 هدف کلان،5 راهبرد کلان،12  راهبرد ملی و 70 اقدام ملی است. سپس به تشریح راهبردهای کلان سند پرداخته و زمینه‌سازی برای اثرگذاری بهینه افراد و گروه‌های نخبه در مدیریت تحولات کشور را مأموریت اصلی نظام نخبگانی بیان نمودند. و در این زمینه به کارگزاری منابع انسانی متخصص به‌عنوان عوامل و نهادهای میانجی و حلقه واسط بین نخبگان با دستگاه‌های دولتی و خصوصی اشاره نمودند.

ایشان در بخش‌های دیگری از تبیین این سند بالادستی افزودند: یکی از اهداف برگزاری این‌گونه جلسات، توجیه و تبیین سند به‌عنوان دستور و نقشه راه عملی برای رسیدن به اهداف بنیاد ملی نخبگان و بهبود خدمت‌رسانی به نخبگان و استعدادهای برتر در جهت توسعه و اعتلای کشور است. یکی از راه­هایی که منجر به شناخت ارزش و اثرگذاری استعدادهای برتر و نخبگان در استان می­شود، تلاش و فعالیت­های بنیادهای نخبگان استانی در راستای اجرایی سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان است. بنیادهای استانی باید با به‌کارگیری تمام اهتمام و تلاش خود، سند راهبردی کشور در امور نخبگان را سرلوحۀ تمام فعالیت­‌های خود در استان‌ها قرار دهند. همچنین با اشاره به بند ث ماده 64  دکتر طالبی در ادامه به‌صورت تفضیلی به تشریح مفاهیم نخبه و نخبگی ذیل برنامه‌های توسعه، استعداد برتر، فعالیت نخبگانی، گروه نخبه، گروه صاحب استعداد برتر، اجتماع نخبگانی، نظام نخبگانی، چشم‌انداز و اهداف سند پرداختند. همچنین بیان داشتند: سند راهبردی کشور در امور نخبگان به‌منظور ایجاد محیطی پویا برای اثرگذاری مناسب اجتماع نخبگانی در تحولات کشور و باهدف تحقق آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران و رسیدن به چشم‌انداز کشور در افق 1404 خورشیدی تدوین‌شده است.

رئیس کمیسیون زمینه‌سازی اثرگذاری سند راهبردی کشور در امور نخبگان تصریح کرد: مدیریت ستاد اجرایی سازی سند راهبردی نخبگان از دریافت انتقادات، نظرات و پیشنهادها و راه­‌کارهای عملی همکاران بنیادهای نخبگان در راستای نقش‌آفرینی و اجرایی سازی اقدامات سند در استان‌ها استقبال می‌کند. بر اساس اساسنامۀ بنیاد ملی نخبگان، مأموریت اصلی بنیادهای نخبگان استانی، توسعۀ استان با استفاده از ظرفیت فکری و علمی نخبگان و استعدادهای برتر است.

در پایان جلسه پس از تبیین سند، حضار به بیان سؤالات، نقطه نظرات و نکات موردنظر خود درزمینهٔ مباحث نخبگانی و این سند پرداختند و جناب آقای دکتر طالبی به موارد پاسخ گفتند.