بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1403/02/25 - 10:06
  • - تعداد بازدید: 44
  • - تعداد بازدیدکننده: 42
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

برگزاری دومین جلسه قرارگاه کاهش تصادفات پلیس راهور استان کرمانشاه

دومین جلسه قرارگاه کاهش تصادفات پلیس راهور استان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان کرمانشاه؛ دومین جلسه قرارگاه کاهش تصادفات پلیس راهور استان کرمانشاه در مورخه 12 اردیبهشت ماه 1402 در محل ستاد فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه  با حضور فرمانده انتظامی استان، رئیس بیناد نخبگان  استان کرمانشاه، رئیس پلیس راهور استان، معاونین آموزشی دانشگاه های استان و جمعی از مسئولان دستگاه های اجرایی و انتظامی استان برگزار شد.

در این جلسه سردار حاجیان فرمانده انتظامی استان کرمانشاه با یادآوری مشکلات ترافیکی کلانشهر کرمانشاه و لزوم  توجه به آن گفت: نیاز است مسئولان در جلسات قرارگاه حضور پیدا کنند، جلساتی که برای اثربخشی بیشتر نیاز به حضور میدانی افراد ذیربط دارد، و ما آعلام آمادگی کرده ایم که می توان جلسات را به صورت میدانی نیز برگزار کرد.. وی با بیان اینکه اقدامات تشخیصی برای رفع این مشکلات هرگز از پشت میز قابل کنترل و اجرا نیست، گفت: برای دستیابی به یک نتیجه مثبت و اثرگذار همه دستگاه ها همگام با حضور مدیر، مشاور و کارشناسان آن دستگاه هم به صورت میدانیمی بایست پای کار باشند. سردار حاجیان در ادامه گفت: در همین راستا یکی از این محورها شامل رفتار کاربران ترافیک است که سهم نهادهای فرهنگی، پلیس، صدا و سیما، آموزش و پرورش و دستگاه های تبلیغاتی باید مشخص و ابلاغ شود،  بطوریکه در پایان هر فصل و سال قابل ارزیابی باشد. سردار حاجیان گفت: از شورای شهر کرمانشاه نیز انتظار و مطالبه داریم که اعتبارات لازم برای حوزه ترافیک، زیرساخت و فرهنگ ترافیکی را در راستای کاهش سوانح رانندگی برای شهرداری پیش بینی کرده و در بودجه امسال لحاظ کنند، علاوه بر این باید یک بازنگری از زیرساخت ها و اشکال هندسی و معماری جاده ها و خیابان ها نیز صورت گیرد، حتی اقدامات اورژانس و بیمارستان ها را نیز در زمینه چگونگی رسیدگی به مجروحان از زمان انتقال به مراکز درمانی نظارت شود.

در این جلسه که با هدف ارائه راهکار و برنامه عملیاتی در راستای کاهش تصادفات ایمنی و انضباط ترافیکی، تجزیه و تحلیل سوانح رانندگی سال 1402 و علت ها و راهکارهای کاهش آن و سایر موارد مرتبط برگزار شد، دکتر طاهرپور رئیس بنیاد نخبگان استان برخی از عوامل مهم در تصادفات را برشمرد و گفت: عوامل متعددی در عدم رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی نقش دارند که عوامل و زمینه های اجتماعی به ویژه فرهنگ مخاطره آمیز رانندگی که در بین اقشار مختلف جامعه شکل گرفته در این میان نقش اساسی را ایفا می کند. متاسفانه این رفتارهای ناهنجار در رانندگی تمایل زیادی به نمایش و بروز  قانون‌گریزی و رعایت نکردن مقررات دارند.  این نابه هنجاری ها در حقیقت ترویج کننده قانون شکنی در این حوزه و سایر حوزه های اجتماعی هستند. هرچند ممکن است خود افراد از آن اگاهی نداشته باشند ولی رفتارهای ترافیکی افراد تبدیل به عادتی مخاطره آمیز شده است. دکتر طاهرپور راهکار این مشکل را ایجاد فرهنگ واحد رانندگی، احترام به امنیت فردی و اجتماعی، پرهیز از رویه های خود مدارانه، عدم قانون گریزی و ترویج راعایت قانون آن بیان کرد و گفت: باید در بحث ترویج فرهنگ رانندگی صحیح به صورت همگانی، هدفمند و شناسایی دقیق آسیب های موجود در این حوزه اقدام شود در این راستا می توان از نخبگان و خبرگان این حوزه در قالب حضور میدانی بهره گرفت. رئیس بنیاد نخبگان  استان در ادامه گفت: در سال گذشته در قالب طرح هسته های پژوهشی و فناورانه استاد محور متشکل از اساتید و استعداد های برتر در حوزه بررسی مسائل و مشکلات ترافیکی تشکیل شد که نتایج بسیار خوبی نیز در زمینه بررسی مشکلات فیزیکی و زیرساختی و همچنین ارائه راهکارهایی نیز  به دست آمد. دکتر طاهرپور همچنین گفت: در همین راستا و با هدف شناسایی دقیق تر و هدفمندتر مسائل ترافیکی استان یک هیئت اندیشه ورز نخبگانی در بنیاد نخبگان استان تشکیل شده است.

در ابتدای این جلسه سرهنگ حیدری فرمانده پلیس راهور استان با ارائه آماری تحلیلی از میزان تصادف در سال گذشته،گفت:  در تحلیل تصادفات رانندگی منجر به فوت و یا مصدومیت افراد عمدتاً مسائل فیزیکی در نظر گرفته میشود که البته به حق است اما متاسفانه به جنبه های انسانی که طبق آخرین تحقیقات 88%حوادث ،ریشه در رفتارهای نا ایمن دارد کمتر توجه میشود ،اختلالات شخصی مختلف،عدم هوشمندی هنگام رانندگی، عدم بکارگیری قوای عقلانی و نداشتن درک صحیح از شرایط زمان و مکان، عدم تشخیص صحیح مسیر مبدا و مقصد، عدم احساس ارزشمندی ،بی توجهی به حقوق شهروندی و عدم رعایت حقوق و کرامت انسانی ،مشکلات شناختی عمیق،اضطراب،عدم برنامه ریزی برای سفر،عدم رعایت اصول و قوانین راهنمایی و رانندگی ،پریشانی افکار ،نداشتن تمرکز،و مشهود بودن مشکلات شخصیتی در بسیاری از حوادث رانندگی خود گویای بسیاری از مسائل است.

در این جلسه حاضرین در جلسه به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.